طرح توجیهی افزایش سرمایه 

طرح توجیهی افزایش سرمایه در واقع گزارش توجیهی افزایش سرمایه می باشد که از طرف هیات مدیره شرکت به مجمع عمومی سهامداران ارائه می شود. سپس صاحبان سهام بایستی آن را ارزیابی کنند و در مورد تصویب یا عدم تصویب افزایش سرمایه رای گیری کنند. به عبارت دیگر، هیات مدیره شرکت ها می توانند برای افزایش سرمایه در جهت اهداف متناسب با فعالیت شرکت خود، با ارائه گزارش توجیهی به سهامداران منابع مالی مورد نیاز جهت افزایش سرمایه را تامین و به ثبت برسانند. مهم ترین دلیل افزایش سرمایه شرکت ها، توجه بیشتر به رشد و توسعه آنها است به همین دلیل نیز گاهی اوقات افزایش سرمایه شرکت ضرورت پیدا می کند.

اهداف افزایش سرمایه

همه کسب و کارها به تناسب فعالیت خود می توانند افزایش سرمایه در ترکیب سرمایه خود داشته باشند؛ اما افزایش سرمایه کسب و کارها به دلایل متفاوتی انجام می پذیرد و اهداف هر یک از شرکت ها برای افزایش سرمایه، متناسب با اهداف و استراتژی های فعالیت های خود می باشد. از جمله اهداف مهم و عمده شرکت ها برای افزایش سرمایه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

* بالا بردن کمیت و کیفیت محصولات یا خدمات 

* بازدهی بهتر فعالیت های شرکت

* افزایش میزان سود هر سهم و حقوق صاحبان سهام

* افزایش درآمد شرکت

* ارتقا استانداردهای کسب و کار و در نتیجه بالا رفتن رتبه و اعتبار شرکت

* توسعه تاسیسات و تجهیزات 

* اصلاح و تکمیل ساختار مالی

* تامین منابع مالی برای پروژه های جدید شرکت 

* وصول و پرداخت بدهی های معوق شرکت 

راه های افزایش سرمایه شرکت ها 

شرکت ها می توانند برای افزایش سرمایه مورد نظر خود روش های مختلفی برگزینند، از جمله این راهکارها می توان به افزایش سرمایه از محل سود انباشته، افزایش سرمایه از محل  نقدی و مطالبات حال شده سهامداران، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، ارائه طرح توجیهی افزایش سرمایه اشاره کرد. طرح توجیهی افزایش سرمایه یکی از روش های مهم جهت افزایش سرمایه شرکت ها می باشد همچنین یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز جهت اخذ وام برای افزایش سرمایه شرکت ها محسوب می شود.

سر فصل های مربوط به تهیه گزارش توجیهی افزایش سرمایه 

- توضیح اجمالی در مورد شرکت و وضعیت مالی آن 

- برشمردن دلایل افزایش سرمایه

- تشریح وضعیت مالی آتی

- پیش بینی سود و زیان

- ریسک های موجود   

- پیشنهادات هیئت مدیره 

طرح توجیهی افزایش سرمایه با توجه به ساختار مالی و وضعیت فعلی شرکت، دلایل توجیه پذیری جهت افزایش سرمایه شرکت و تاثیرات مالی و عملیاتی ان بر فعالیت های جاری و آینده شرکت ارائه می دهد. بنابراین با ارائه دقیق ترین طرح توجیهی افزایش سرمایه با تکیه بر دانش فنی و اقتصادی تیم متخصص، می توانید در کم ترین زمان ممکن اقدامات لازم جهت افزایش سرمایه کسب و کار مورد نظر را خود را به انجام رسانید.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

logo-samandehi