طرح توجیهی از لحاظ زمینه فعالیت

طرح های کسب و کار ابزاری ضروری برای همه کارآفرینان و صاحبان کسب و کار هستند. طرح توجیهی، یک استراتژی مستند برای یک کسب و کار است که اهداف و برنامه های آن برای دستیابی به آنها را برجسته می کند. طرح های تجاری دارای پنج اطلاعات اساسی و ضروری شامل شرحی از کسب و کار شما، تجزیه و تحلیل محیط رقابتی شما، یک برنامه بازاریابی، بخشی در مورد منابع انسانی (نیازهای افراد) و اطلاعات کلیدی مالی هستند. انواع مختلفی از طرح های توجیهی وجود دارد و این به ترجیحات شخصی کار فرما و مشکلاتی که به دنبال حل آنها است، بستگی دارد. طرح های توجیهی با توجه به زمینه فعالیت آنها به چهار دسته تقسیم می شوند که شامل موارد زیر هستند: 

طرح توجیهی صنعت

طرح توجیهی صنعت به دنبال توصیف محصولات یا خدمات ارائه شده در یک صنعت خاص و مرزهای بازار در رابطه با مسائل اقتصادی، سیاسی و مقرراتی است که بینشی جامع از شرایط و روندهای صنعت ارائه می دهد. طرح توجیهی صنعت یعنی امکان سنجی یک کسب و کار صنعتی از جنبه های گوناگون و ارائه دستورالعمل های مربوط به اجرای آن است. تجزیه و تحلیل کامل صنعت و روندهای آن با مشخص کردن محدوده بازار، می تواند به سرمایه گذاران و سایر افراد ایده روشن تری از امکان سنجی و مرتبط بودن ایده یا اهداف کسب و کار شما بدهد. بدین ترتیب سرمایه گذاران در این زمینه با چشم اندازی روشن و حداقل میزان ریسک اقدام به سرمایه گذاری در طرح مورد نظر خود می نمایند که می تواند بر موفقیت و رشد شرکت تأثیربسزایی بگذارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باب به صفحه طرح توجیهی صنعت مراجعه فرمایید.

طرح توجیهی معدن

تجارت معدنی به معنای اکتشاف، استخراج، تولید، بازاریابی و فروش فلزات و سنگ معدن فلزات است. بخش معدن شامل مؤسساتی است که مواد جامد معدنی طبیعی مانند زغال سنگ و سنگ معدن و مواد معدنی مایع، مانند نفت خام؛ و گازهایی مانند گاز طبیعی را استخراج می کنند. یک عملیات معدنی  می‌تواند سود سالمی داشته باشد، زمانی که با پیروی از روش‌های برنامه‌ریزی خاص که منجر به محافظت از درآمد و تضمین زندگی تجاری بلندمدت می‌شود، به‌دقت مدیریت شود. طرح توجیهی معدن یک نوع از مجموعه طرحهای توجیهی است که به اندازه گیری موفقیت یا عدم موفقیت یک کسب و کار معدنی می پردازد، جنبه های کلیدی کسب و کار از جمله دامنه بازار، پیچیدگی بازار، رقبا، ساختار و ... را بررسی می کند و همچنین جهت اقتصادی و فنی پروژه شما را تعیین می کند. طرح توجیهی معدن مناسب برای موفقیت اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی پروژه شما حیاتی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه طرح توجیهی معدن مراجعه فرمایید.

طرح توجیهی کشاورزی​​​

اگر به دنبال راه اندازی یک تجارت کشاورزی یا توسعه شرکت کشاورزی موجود خود هستید، به یک طرح توجیهی نیاز دارید. یک طرح توجیهی کشاورزی کسب و کار به شما کمک می کند تا در صورت نیاز بودجه خود را جمع آوری کنید و برای رشد کسب و کار کشاورزی خود برنامه ریزی کنید تا شانس موفقیت خود را افزایش دهید. طرح کسب و کار کشاورزی شما یک سند زنده است که باید هر ساله با رشد و تغییر شرکت شما به روز شود. یک طرح کسب و کار تصویری از کسب و کار کشاورزی شما را به شکل امروزی ارائه می دهد و برنامه رشد شما را برای پنج سال آینده ترسیم می کند و اهداف کسب و کار و استراتژی های شما برای رسیدن به آنها را توضیح می دهد. با استفاده از طرح توجیهی کشاورزی می توان روش کشت و تولید محصول مورد نظر خود را از جنبه های گوناگون با دقت طرح ریزی کرد، بدین ترتیب می توان با درصد خطای کمتری تولیدات بیشتر و با کیفیت تر ارائه داد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در باره این نوع طرح ها به صفحه طرح توجیهی کشاورزی مراجعه فرمایید.

طرح توجیهی خدمات

یک کسب و کار خدماتی معمولاً بر فروش خدمات به مشتریان به جای محصولات متمرکز است. به عنوان مثال، یک مشاور یا وکیل معمولا زمان و تخصص خود را به مشتریان می فروشد. البته مشاغل خدماتی فقط مجبور نیستند خدمات بفروشند. بسیاری از مشاغل خدماتی ترکیبی از محصولات و خدمات را می فروشند. به عنوان مثال یک تعمیرگاه خودرو را در نظر بگیرید. آنها خدمات تعمیر خودروی شما را علاوه بر قطعات مورد نیاز برای تعمیر خودروی شما می فروشند. اگر کسب‌ وکاری را راه‌اندازی می‌کنید که خدماتی را می‌فروشد، نوشتن یک طرح توجیهی یکی از اولین قدم‌هایی است که باید بردارید. چه در حال راه‌اندازی یک کسب‌وکار مشاوره، یک تعمیرگاه خودرو یا یک شرکت ساختمانی باشید، یک طرح توجیهی به شما کمک می‌کند تا استراتژی خود را تعیین کنید، برنامه بازاریابی خود را توسعه دهید و پیش‌بینی‌های مالی بسیار مهم را مشخص کنید تا بتوانید موفق باشید. طرح توجیهی خدماتی به تجزیه و تحلیل یک پروژه خدماتی می پردازد و معیارهای موثری که در میزان موفقیت کسب و کار خدماتی تاثیر گذار هستند بطور موشکافانه بررسی می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از این بخش به صفحه طرح توجیهی خدمات مراجعه فرمایید.

 

logo-samandehi