طرح توجیهی جواز تاسیس گردشگری

یک طرح توجیهی گردشگری باید شامل یک چشم انداز روشن در مورد چرایی توسعه این طرح و یک ارزیابی کامل از وضعیت فعلی و پتانسیل آینده گردشگری در جامعه باشد؛ همچنین مسیر عملی را برای توسعه گردشگری و جذب بازارهای هدف شما را ترسیم می کند.

  گردشگری چیست؟

گردشگری یک پدیده اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است که مستلزم جابه‌جایی افراد به کشورها یا مکان‌هایی خارج از محیط معمول آنها برای اهداف شخصی یا تجاری/حرفه‌ای است. گردشگری برای بسیاری از کشورهای جهان به یک صنعت حیاتی تبدیل شده است. سه هدف اصلی گردشگری وجود دارد: ترویج توسعه اقتصادی، حفظ میراث فرهنگی و حمایت از توسعه پایدار. صنعت گردشگری در معنای وسیع آن، مجموع تمامی مشاغلی است که به طور مستقیم کالا یا خدماتی را برای تسهیل فعالیت های تجاری، تفریحی و تفریحی دور از محیط خانه ارائه می کنند. گردشگری عبارت است از سفر برای تفریح یا تجارت . سازمان جهانی گردشگری، گردشگری را به‌طور کلی‌تر تعریف می‌کند، به این صورت که مردم «به مکان‌هایی خارج از محیط معمول خود سفر می‌کنند و در آن اقامت می‌کنند به جهت تفریح، کسب و کار و یا اهداف دیگر». گردشگری می تواند داخلی (در داخل کشور خود مسافر) یا بین المللی باشد و گردشگری بین المللی دارای پیامدهای ورودی و خروجی بر تراز پرداخت های یک کشور است.

اهمیت صنعت گردشگری

بسیاری از مردم عاشق سفر هستند. آنها به دنبال مکان های جدیدی مانند شهرهای پر جنب و جوش، شهرهای کوچک دنج، و محیط های طبیعی زیبا مانند سواحل و جنگل ها هستند. برای سال ها، صنعت گردشگری تکامل یافته و رشد کرده است، زیرا مردم جهان را برای تجربیات و فعالیت های منحصر به فرد جستجو می کنند. این نشان دهنده امید به آینده صنعت گردشگری است. گردشگری یکی از مهمترین جنبه های اقتصادی در بسیاری از کشورها است. بخش گردشگری یکی از بزرگترین صنایع جهان و منبع مهم ارز و اشتغال است ؛ می تواند درآمد ایجاد کند، شغل ایجاد کند و از کسب و کارها در جامعه محلی حمایت کند. ایجاد شغل، تقویت اقتصاد محلی، کمک به توسعه زیرساخت های محلی و می تواند به حفظ محیط زیست طبیعی و دارایی های فرهنگی و سنت ها و کاهش فقر و نابرابری کمک کند. همچنین، گردشگری یک راه آسان برای یادگیری فرهنگ و سنت یک مکان است؛ گردشگری از چند جهت به فرهنگ کمک می کند. یکی از طریق حمایت از صنعتگرانی است که اجناس خود را به بازدیدکنندگان می فروشند. بازارها و مغازه ها برای بسیاری از گردشگران علاقه مند به سوغاتی برای مردمی که به خانه بازمی گردند یا به عنوان راهی برای یادآوری سفر خود هستند، جذب می شوند. گردشگران همچنین اغلب از مکان‌های فرهنگی بازدید می‌کنند و موسیقی محلی، رقص، تئاتر و سایر اجراها را تماشا می‌کنند. اینها فرهنگ ناملموس را حفظ می کنند، که به مناطق هویت منحصر به فرد آنها می بخشد و از چندفرهنگی بودن جهان ما محافظت می کند. فعالیت های گردشگری بر تمام بخش های یک جامعه تأثیر می گذارد. گردشگری بر تمام بخش‌های یک جامعه، از شهرهای کوچک تا شهرهای بزرگ و از محله‌ها تا کل کشور تأثیر می‌گذارد. برخی از این تأثیرات مثبت هستند و باعث افزایش توسعه اقتصادی و ایجاد شغل برای نیروی کار یک منطقه می شوند. برخی دیگر منفی هستند و می توانند بر محیط زیست و کیفیت زندگی افراد ساکن در منطقه ای که گردشگران از آن بازدید می کنند، تأثیر بگذارند. با این حال، یک واقعیت در گردشگری در طول سال‌ها به‌طور جدی شناخته شده است: مردم بیشتر از مکان‌هایی دیدن می‌کنند که می‌خواهند زندگی کنند و احساس اجتماعی قوی دارند.تحقیقات نشان داده است که در سراسر جهان از هر 11 نفر یک نفر در صنعت سفر و گردشگری مشغول به کار است این صنعت بیش از 284 میلیون شغل را پشتیبانی می کند و بیش از 7.2 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک می کند.

برنامه ریزی گردشگری

برنامه ریزی گردشگری شامل ایجاد استراتژی هایی برای توسعه گردشگری در یک مقصد خاص است. دانستن و درک روندهای فعلی به افراد فعال در این صنعت اجازه می دهد تا عملیات خود را مطابق با تقاضا تنظیم کنند. برای مشاغل گردشگری بسیار مهم است که به روز بمانند. برنامه ریزی گردشگری واقعاً می تواند یک مقصد را بسازد یا آن را خراب کند. اگر به خوبی انجام شود، می تواند طول عمر صنعت گردشگری در منطقه را تضمین کند، از محیط زیست به خوبی مراقبت کند، نتایج مثبت اقتصادی داشته باشد و منافع مثبتی برای جامعه داشته باشد. طرح جامع گردشگری، محصولات، امکانات، برنامه‌ریزی و تجربیات بالقوه را شناسایی، نوآوری و بیان می‌کند - به همراه سیاست‌ها و پروتکل‌های مربوطه - که برنامه‌ریزی و طراحی بلندمدت و پایدار یک شهر، ایالت یا کشور را به عنوان مقصد گردشگری هدایت می‌کند. برنامه ریزی گردشگری فرآیندی است که در آن نیازهای افرادی که قصد سفر دارند در نظر گرفته می شود و با استفاده از آن عوامل بهترین منابع، برنامه ها و فعالیت ها را تعیین می کند. برنامه ریزی گردشگری برای ساکنان محلی و مشاغل محل و همچنین گردشگرانی که به آنجا سفر می کنند در نظر گرفته شده است.

با توجه به اهمیت صنعت گردشگری و مزایای بسیاری که برای جامعه و توسعه اقتصادی کشور به همراه دارد، عملی کردن طرح هایی در جهت گسترش صنعت گردشگری بسیار ضروری به نظر می رسد. اما باید اجرایی کردن این طرح ها، با اصول و قواعد خاص خود همراه باشد تا به موفقیت برسد. استفاده از تیم متخصص و کاربلد در تهیه تدوین طرح توجیهی گردشگری، یکی از علمی ترین راه ها، برای موفقیت در این زمینه می باشد. 

 

logo-samandehi