انواع طرح توجیهی

طرح توجیهی کسب و کار یک جزء غیرقابل انکار برای راه اندازی هر شرکتی است. طرح توجیهی کسب و کار سندی است که به تفصیل اهداف شرکت و نحوه برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف خود را مشخص می کند. یک طرح توجیهی، یک نقشه راه مکتوب برای شرکت از دیدگاه بازاریابی، مالی و عملیاتی ترسیم می کند. طرح توجیهی به شما کمک می کند تا کسب و کار خود را اداره کنید و شما را در هر مرحله از شروع و مدیریت کسب و کارتان راهنمایی می کند. شما از طرح کسب و کار خود می توانید به عنوان یک نقشه راه برای چگونگی ساختار، اجرا و رشد کسب و کار جدید خود استفاده کنید. طرح توجیهی مناسب راهی برای فکر کردن به عناصر کلیدی کسب و کارتان است.

طرح توجیهی برای هر کسب و کاری متفاوت است و برای هر کسب و کار باید متناسب با همان، اقدام به تنظیم طرح توجیهی کرد. به عبارت دیگر به تعداد انواع مدل های کسب و کار، انواع  طرح های توجیهی کسب و کار نیز وجود دارد. بنابراین با توجه به موضوعات متفاوت هر کسب و کار، تقسیم بندی از انواع طرح توجیهی در زیر آمده است که بطور مختصر بشرح آنها پرداخته ایم. 

طرح توجیهی از لحاظ زمینه فعالیت

ایده های تجاری عالی، بهترین راه برای اجرای آنها داشتن یک برنامه و طرح است. طرح توجیهی کسب و کار طرح کلی نوشته شده ای است که به عنوان نقشه راه شرکت شما عمل می کند، کسب و کار شما را در مسیر درست نگه می دارد و تضمین می کند که عملیات شما برای رسیدن به اهداف مشخص شده در برنامه شما رشد و تکامل می یابد.طرح توجیهی از لحاظ زمینه فعالیت، عبارت است از تقسیم بندی طرح های توجیهی با توجه به زمینه فعالیت کسب و کار آنهاست، که هر یک از این کسب و کارها در یکی از زمینه های صنعت، معدن، کشاورزی و یا خدمات فعالیت می کنند. 

جهت مطالعه بیشتر در این زمینه به صفحه طرح توجیهی از لحاظ زمینه فعالیت مراجعه فرمایید.

طرح توجیهی سرمایه گذاری

طرح توجیهی سرمایه گذاری به کسب و کارها کمک می کند تا اهداف خود را شناسایی کرده و در مسیر دستیابی به اهداف باقی بمانند؛ همچنین طرح توجیهی مناسب می تواند به شرکت ها کمک کند تا شروع کنند، خودشان را مدیریت کنند، و پس از راه اندازی، رشد کنند و از همه مهم تر یک طرح توجیهی کسب و کار می تواند به عنوان وسیله ای برای جذب وام دهندگان و سرمایه گذاران عمل می کنند. با توجه به کمبود منابع در دسترس و رقابتی بودن بازار، بایستی ریسک سرمایه گذاری در فعالیت های کسب و کارها به حداقل برسد. طرح توجیهی سرمایه گذاری، برآوردی جامع از جنبه های مختلف را به دست سرمایه گذار می دهد تا وی با چشم اندازی روشن بتواند طرح مورد نظر خود را با کمترین میزان ریسک، ساخت و مدیریت کند. 

جهت کسب آگاهی بیشتر در مورد طرح توجیهی سرمایه گذاری و انواع آن می توانید به صفحه طرح توجیهی سرمایه گذاری مراجعه فرمایید. 

طرح توجیهی اخذ مجوز

زمانی که کسب و کارها اعم از کوچک و بزرگ به ثبت می رسند و دارای شخصیت حقوقی نیز می شوند، جهت شروع به فعالیت های خود نیازمند اخذ مجوز از ارگان های مختلفی همچون سازمان صنعت و معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و یا غیره هستند. با در دست داشتن طرح توجیهی اخذ مجوز که دارای استانداردها و مقبولیت های لازم و کافی است می توانید در مدت کوتاهی با مراجعه به سازمانهای مربوطه، مجوزهای لازم را اخذ نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طرح توجیهی سرمایه گذاری و تقسیم بندی مختلف آن می توانید به طرح توجیهی اخذ مجوز مراجعه فرمایید.

طرح توجیهی وام

چه برای راه‌اندازی یک کسب‌ وکار جدید، چه برای رشد یک کسب‌ وکار موجود یا هر چیز دیگری نیاز به وام بانکی داشته باشید، نوشتن یک طرح توجیهی وام می‌تواند به تحقق آن کمک کند. طرح توجیهی وام یعنی ترسیم اهداف خود و توضیح نحوه برنامه ریزی برای دستیابی به آنها است. یک طرح توجیهی کسب و کار حرفه ای برای دریافت وام بانکی و برنامه ریزی چشم انداز شما برای آینده کوتاه مدت و بلندمدت بسیار مهم است. از طرف دیگر، بانک ها برای اعطای وام به کسب و کارهای متقاضی، بایستی از موفقیت آنها اطمینان کامل کسب کنند زیرا بانک با پرداخت وام به آنها شریک فعالیتهای آنها نیز می شوند. طرح توجیهی وام با موشکافی کامل و گزارش های دقیق از تمام فرآیندهای کسب و کار متقاضی، اهلیت و صلاحیت متقاضی وام را در باز پرداخت تسهیلات فراهم می کند. 

جهت کسب دانش بیشتر در مورد طرح توجیهی وام و انواع آن به صفحه طرح توجیهی وام مراجعه فرمایید.

طرح توجیهی استان ها 

از آنجا که راه اندازی کسب و کار در هر زمینه ای یک تصمیم کوتاه مدت نیست بلکه یک تدبیر استراتژیک و بلند مدت است، بنابراین یکی از مواردی که باید به آن توجه ویژه ای کرد، استان طرح مورد نظر است که آیا محل اجرای طرح بازدهی لازم را خواهد داشت یا خیر. انتخاب محل کسب و کار مناسب برای عملیات و موفقیت کسب و کار حیاتی است. محل اجرایی کسب وکاربه عنوان مکان یا ساختاری تعریف می شود که توسط یک شرکت برای اجرای عملیات خود اشغال می کند. هدف یک مکان اجرایی تجاری خوب، ایجاد مزیت برای کسب و کار شما، ایجاد تعادل بین هزینه های عملیاتی کسب و کار، جذب و حفظ کارگران با مهارت ها و استعدادهای مورد نیاز، زیرساخت های لازم برای رشد کسب و کار(این زیرساخت ها شامل سیستم حمل و نقل خوب، لوله های گاز و شبکه های جاده ای است) اشاره کرد. طرح توجیهی استان، با ارائه اطلاعات کامل از ظرفیت ها و قابلیت های هر استان مطابق با قوانین و مشخصات آن ها، مسیری روشن را برای سرمایه گذاران هر استان فراهم می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره طرح توجیهی استان ها و انواع آن به صفحه  طرح توجیهی استانها مراجعه فرمایید. 

طرح توجیهی مرکز استان 

عملی کردن یک ایده یا طراحی هوشمند در دنیای واقعی، نیازمند صرف انرژی بسیار در زمینه های متفاوت است. یکی از این زمینه های قابل توجه، محل اجرای طرح است. بسیاری از ایده ها، فقط  در مرکز استان ها که نسبت به سایر شهرهای اطراف از امکانات بیشتری برخوردار است، قابلیت اجرایی دارند. طرح توجیهی مرکز استان ها با ارائه کامل از اطلاعات در زمینه های گوناگون، بیان می کند که آیا کسب و کار شما توجیه پذیر خواهد بود یا خیر.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره طرح توجیهی مرکز استان  و انواع آن به صفحه  طرح توجیهی مرکز استان مراجعه فرمایید. 

طرح توجیهی سایر شهرها 

طرح های کسب و کار ابزاری ضروری برای همه کارآفرینان و صاحبان کسب و کار هستند. طرح توجیهی یک استراتژی مستند برای یک کسب و کار است که اهداف و برنامه ها را برجسته می کند. طرح توجیهی سایر شهرها، با فراهم کردن کامل ترین مطالعات مالی، اقتصادی، فنی و بازار، جهت دهی منطقی به ایده اولیه کسب و کارتان می دهد و داده های کمی مورد نیاز برای تصمیم گیری مسیر کسب و کارتان را فراهم می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره طرح توجیهی سایر شهرها و انواع آن به صفحه طرح توجیهی سایر شهرها مراجعه فرمایید. 

طرح توجیهی برحسب سال

طرح توجیهی بر حسب سال، اطلاعات کامل و دقیقی از آنچه که در سال های مختلف انجام گرفته است، فراهم میکند. براین اساس شما می توانید براحتی از مطالعاتی که در هر یک از سال ها انجام گرفته است، آگاه شوید. 

جهت کسب دانش بیشتر در مورد طرح توجیهی برحسب سال و انواع آن به صفحه طرح توجیهی بر حسب سال مراجعه فرمایید.

 

logo-samandehi